HISTORIA SŁUCHAWEK I ICH POCZĄTKI

untitled-1Powstanie słuchawek datuje się razem z powstaniem telefonu oraz radia. Pierwsza słuchawka telefoniczna (patrz obrazek po lewej) powstała na początku XX wieku i przez długie lata był to jedyny sposób na słyszenie rozmówcy telefonicznego. Wraz z rozwojem radia słuchawki zaczęto stosować również w studiach nagraniowych. Pierwszym znaczącym producentem słuchawek była firma „Brandes„. To właśnie ta firma w 1919 roku jako pierwsza zaczęła produkcję słuchawek na większą skalę, swoje wyroby sprzedając między innymi rozgłośniom radiowym. W ciągu lat słuchawki zmieniały się kolosalnie. Znacząco zmieniła się ich budowa i wygląd, powstały nowe rodzaje słuchawek… przenośne, bezprzewodowe. Przez sto lat technologia ta ewaluowała by osiągnąć dzisiejszy wygląd.

Swój wpływ w rozwój akustyki miały szczególnie dwie osoby: Georg Simon Ohm oraz Heinrich Rudolf Hertz.

Ohm, fizyk niemiecki, w 1843 stwierdził, że najprostsze wrażenie słuchowe jest wywołane drganiami harmonicznymi, przy czym ucho jest zdolne rozkładać dźwięki na składowe sinusoidalne. To na jego cześć jednostce rezystancji nadano nazwę Om.

Hertz natomiast po raz pierwszy wytworzył fale elektromagnetyczne posługując się skonstruowanym przez siebie oscylatorem elektrycznym (oscylator Hertza). Stwierdził tożsamość fizyczną fal elektromagnetycznych i fal świetlnych oraz ich jednakową prędkość rozchodzenia się. Hertz stworzył podstawy rozwoju radiokomunikacji. Dla uczczenia tych osiągnięć jednostkę częstotliwości – hercem (Hz) – nazwano jego nazwiskiem.

brandes2 firstheadsets2a brandes3

Powyższa ilustracja prezentuje jedne z pierwszych słuchawek wyprodukowanych około roku 1919 przez firmę Brandes. Słuchawki zostały wyprodukowane w Kanadzie, ich oporność wynosiła 2000 Ohm.

sl2

widok słuchawki dynamicznej w przekroju (Sennheiser HD414)

sl1

dynamiczne słuchawki stereo Sennheiser HD414

słuchawki zbudowane z małych głośników dynamicznych - Wharfedale DD1

słuchawki zbudowane z małych głośników dynamicznych - Wharfedale DD1

Poniżej przedstawiamy słuchawki znalezione przez naszego kolegę w Muzeum Wsi w Ciechanowcu. Podłączone przez weterynarzy do aparatu pomiarowego przypominającego wykrywacz metali służyły do wykrywania elementów obcych w ciele bydła. Poniższe słuchawki zostały wyprodukowane w Danii.

sl6 sl4 sl5

sluchawki-tonsil

Po lewej stronie słuchawki Polskiej produkcji z lat siedemdziesiątych. Firma Unitra Tonsil z fabryką we Wrześni. Wersja przeznaczona była na eksport a same słuchawki całkiem dobrze się sprzedawały w ówczesnych czasach.