Ciekawostki ze świata słuchawek

Najdroższe/Najlepsze słuchawki świata?

Zastanawialiście się kiedyś jak dużo można zapłacić za słuchawki? Pamiętam, że kiedyś byłem zszokowany faktem, że mogą one kosztować np. 1000 zł. Teraz oczywiście to się zmieniło pod wpływem doświadczeń, obcowania i odsłuchów droższych modeli. Postanowiłem jednak zainteresować się tym tematem i znaleźć najdroższe oraz może co za tym idzie, najlepsze słuchawki świata.



Historia modelu HE-6

Wprowadzenie na rynek modelu HE-6 wywołało konsternacje wśród przedstawicieli prasy testującej sprzęt audio oraz fanów i Klientów HiFiMana. Spodziewano się modeli poniżej HE5-LE, ale nie przewidziano jeszcze wyższego modelu – wszak trudno poprawiać model uchodzący za perfekcyjny. Pierwsze testy rozwiały wątpliwości. O ile HE-5LE uchodzi za model, którego każdy audiofil musi przynajmniej posłuchać i rozważyć, to już w pierwszym teście słuchawki HE-6 zostały określone jako „world-class”.
HE-6 stanowią klasę samą dla siebie, dystansując konkurencyjne słuchawki dynamiczne w kategoriach zakresu częstotliwosci, detaliczności, rozdzielczości, dynamiki, kontroli i koherentności brzmienia.


Budowa HE-6

Przetworniki zbudowano z membrany z najnowszej generacji filmu mylarowego (poprawionego w stosunku do tego z HE-5LE) pokrytego jednostronnie warstwą czystego złota, który został rozciągnięty pomiędzy dwoma perforowanymi arkuszami super-mocnego magnesu.Na drugiej stronie mylarowej membrany nadrukowano ultra-cienką cewkę nowej generacji,która gwarantuje oporność na poziomie aż 50 Ohm (o 12 Ohm wyższą niż HE-5LE). Nowy materiał mylarowy charakteryzuje się skrajnie niską masą oraz wyjątkowymi właściwości magnetycznymi, co sprawia, że świetnie sprawdza się w przetwornikach magnetoelektycznych – zapewnia czas reakcji jeszcze lepszy niż przetwornik w HE-5LE na sygnał elektroakustyczny podawany ze wzmacniacza.

Test Piotra Ryki:
Tak to właśnie brzmi, całkiem nieprawdopodobnie. I kiedy się tego słucha, a słuchać bardzo długo niestety nie można, wszystkie te Orfeusze, K1000, czy R10 zdają się jakieś mniej istotne. Puściłem sobie jedno ze sztandarowych nagrań Jordi Savalla – „Caucha” z płyty „Villancicios y Danzas Criollas”. Tancerze porwali mnie za ręce i w jednej chwili znalazłem się pośród nich. Niezrównane przeżycie, niemożliwe z innymi słuchawkami. Puściłem Fugę organową Bacha i nie wytrzymałem. Napór dźwięku był zbyt potężny. Nie byłem, jak ze Staksem SR-009, samym organistą, tylko stałem na wprost organów i ich dźwięk mnie miażdżył. Uciekłem.
czytaj całość:


Brzmienie słuchawek magnetoelektycznych

(planarnych, ortodynamicznych)
Słuchawki wykonane w technologii planarnej uchodzą za pozbawione wad standardowych słuchawek dynamicznych. Ze względu na budowę przetworników charakteryzują się dużo wyższą dynamiką, rozdzielczością wysokich tonów, a przede wszystkim bezkonkurencyjną przestrzennością, która objawia się głębszą i szerszą sceną muzyczną. Minimalna waga membrany skutkuje niewyobrażalnie niskim poziomem zniekształceń – niedostępnym dla klasycznych słuchawek dynamicznych. Dzięki równomiernemu rozłożeniu cewki na całej membranie pracuje ona całą swoją powierzchnią, która jest dużo większa od klasycznych przetworników dynamicznych. W efekcie słuchawki przenoszą dużo szersze pasmo dźwięku.
Umiejętne połączenie słuchawek planarnych oraz odpowiedniego wzmacniacza słuchawkowego daje efekt w postaci niezwykle uniwersalnego zestawu odsłuchowego, który znakomicie różnicuje nagrania i charakteryzuje się niezrównanym poziomem detaliczności.


Orientacyjna cena: 5 790 zł

Słuchawki dostępne np. tutaj: HiFiMAN HE-6


Pierwsze słuchawki, które wpadły mi w oczy to AKG K-1000

SŁUCHAWKI - AKG K 1000 SŁUCHAWKI - AKG K 1000 SŁUCHAWKI - AKG K 1000

Orientacyjna cena: 2400 zł

Parametry techniczne:

• Budowa otwarta
• Słuchawki przypominają działaniem 2 małe głośniki komputerowe umieszczone przy uchu
• Impedancja 120 Ohm
• Pasmo przenoszenia: 30Hz – 25kHz
• SPL: 104dB
• Waga bez kabla: 270g
• Zniekształcenia harmoniczne < 0,5%

Zwykle po słuchawki sięgamy w zastępstwie kolumn i z konieczności. K-1000 łamie ten stereotyp. Jedno spojrzenie na ich budowę podpowiada, że mamy do czynienia z produktem odmiennym od klasycznych słuchawek. Ich ułożenie na głowie sprawia, że słuchawki są oddalone od uszu o kilka cm. Konstatacja, że K-1000 są konstrukcją otwartą to za mało. Bliżej im do kolumn zawieszonych na pałąku niż do tradycjnych słuchawek. Wrażenie to pogłębia się po dłuższym odsłuchu. Wrażenie wszechobecnego otoczenia przez scenę muzyczną jest zupełnie niecodziennie i swoją charakterystyką bardziej przypomina podłogowy zestaw kolumn stereo. Ogromna detaliczność w bardzo szerokim paśmie zupełnie nie przeszkadza i nie przytłacza. Lekkość z jaką K-1000 generuje muzykę jest zdumiewająca. Równowaga pomiędzy poszczególnymi pasmami jest doskonała, co pozwala uzyskać niezwykle naturalną reprodukcje. Jak na dłoni słychać, że nie zastosowano tu żadnych sztucznych podbić tonów, tanich efektów udających przestrzenność czy udziwniających brzmienie kosztem innych elementów. Także z konstrukcji wynika ich bardzo duże zapotrzebowanie na moc generowaną przez wysokiej jakości wzmacniacz, w innym wypadku brakuje im silnych basów.

Słuchawki te nie są już dostępne w ciągłej sprzedaży


Kolejnym modelem wyszukanym przeze mnie, są słuchawki ULTRASONE Edition 9.

SŁUCHAWKI - ULTRASONE EDITION 9SŁUCHAWKI - ULTRASONE EDITION 9 SŁUCHAWKI - ULTRASONE EDITION 9 SŁUCHAWKI - ULTRASONE EDITION 9SŁUCHAWKI - ULTRASONE EDITION 9

Orientacyjna cena: 5000 zł

Parametry techniczne:

• Budowa zamknięta
• Technologia S-Logic
• Dynamic principle
• Pasmo przenoszenia 8Hz-35.000Hz
• przetworniki 40mm Titanium-Mylar
• Impedancja 30 ohm
• SPL 96dB
• Ciśnienie akustyczne 5.2 N
• Waga bez kabla 310g
• 3 metrowy kabel

Krótki opis… niebawem.


Kolejny rarytas cenowy i jakościowy… Sennheiser Orpheus.

SŁUCHAWKI - SENNHEISER ORPHEUS SŁUCHAWKI - SENNHEISER ORPHEUS SŁUCHAWKI - SENNHEISER ORPHEUS SŁUCHAWKI - SENNHEISER ORPHEUS SŁUCHAWKI - SENNHEISER ORPHEUS SŁUCHAWKI - SENNHEISER ORPHEUS

SŁUCHAWKI - SENNHEISER ORPHEUS

Orientacyjna cena: 95000 zł

Parametry techniczne słuchawek:

• Pasmo przenoszenia:
7 – 100000 Hz (-10 dB)

14-85000 Hz (-6 dB)
25-75000 Hz (-3 dB)
• Ciśnienie akustyczne: 4.6 N 
• THD < 0.1 % 
• Waga słuchawek bez kabla: 365g 
• SPL 98 dB

Krótki opis… niebawem.
Słuchawki nie są już dostępne w ciągłej sprzedaży.


Jeżeli jeszcze nie wiecie, które słuchawki wybrać, proponuję nowy model Sennheisera HD800:

SŁUCHAWKI - SENNHEISER HD 800SŁUCHAWKI - SENNHEISER HD 800SŁUCHAWKI - SENNHEISER HD 800SŁUCHAWKI - SENNHEISER HD 800 SŁUCHAWKI - SENNHEISER HD 800 SŁUCHAWKI - SENNHEISER HD 800

Orientacyjna cena: 3999 zł

Parametry techniczne słuchawek:

• Pasmo przenoszenia: 6-51.000 Hz
• Impedancja: 300 Ohm
• THD (zniekształcenia harmoniczne) <0,02%
• SPL (Sound pressure level) (1 kHz, 1 V RMS): 102 dB
• Waga (bez kabla): ok. 260g

Najbardziej uniwersalne słuchawki w całym zestawieniu. Trudno o znalezienie ich zdecydowanie słabego punktu. Oryginalny sposób budowy sceny muzycznej i jej przestrzenność oraz dokładność szczególnie w dolnych rejestrach sprawia perfekcyjne wrażenie w każdym calu. Muzyka produkowana przez HD800 to skrajnie skomplikowana mieszanka detaliczności, selektywności i muzykalności. Szególną uwagę zwraca budowa sceny muzycznej. Nieskończona wręcz przestrzeń dźwięków budowana z misternie przeplatanych serii dźwięków daje niesamowite wrażenie zarówno przy słuchaniu muzyki rockowej jak i elektronicznej czy akustycznej. Szczególnie przy słuchaniu rocka Faith No More czuje się zupełnie nowy wymiar muzyki budowany właśnie rytmiką gitary basowej. Budowa osiemsetek nie wzbudza absolutnie żadnych zastrzeżeń co do zastosowanych materiałów, precyzji montażu i przemyślenia kontrukcji. Być może sam wygląd nie jest tak elegancki, stylowy i konserwatywny jak w wypadku Grado czy Denona ale nie daje też powodów do narzekań. Porównując HD800 do Denonów AH-D5000 należy zwrócić uwagę na ich lepsze zrównoważenie i dużo płynniejsze, wręcz ocierające się o magię przejście pomiędzy niskimi i średnimi tonami. Z kolei zestawienie Hdków z GS1000i przy słuchaniu wolnej akustycznej muzyki pokazuje większe nastawienie na głębie w wysokim paśmie produktu od Grado. Różnica ta zanika wraz ze wzrostem tempa muzyki, a w pewnym momencie przeważa szalę korzyści na rzecz HD800. Korzystanie z „osiemsetek” może być zarówno pełną emocji muzyczną przygodą jak i intelektualnym zmaganiem ze skrajnie zaplątaną pajęczyną dźwięków. W każdej z tych dyscyplin HD800 są po prostu znakomite.

Słuchawki są nowością w ofercie Sennheisera. Można je kupić np. tutaj: Sennheiser HD-800


Słuchawki otwarte audiofilskie Grado PS 1000:

SŁUCHAWKI - PS 1000 SŁUCHAWKI - PS 1000

Orientacyjna cena: 6900 zł

Parametry techniczne słuchawek:

• Pasmo przenoszenia: 5-50.000 Hz
• Impedancja: 32 Ohm

Wykonane z hybrydowej obudowy – drewna w połączeniu z metalem co sprawia, że dźwięk wydaje się być bliżej słuchacza. Brzmienie jest przez wiele osób uważane za najlepsze jakiekolwiek udało się stworzyć konstruktorom Grado.

Starszy brat GS-1000i jest zdecydowanie bardziej zrównoważonym produktem. Jego przewaga nad młodszym bratem jest tym wyraźniejsza im szybszej i bardziej detalicznej muzyki słuchamy. Mahoniowe brzmienie basu znanse z GS-1000i zostało tu uzupełnione o więcej jasnych barw brzmieniowych i zdecydowanie więcej dynamiki i kontroli. W przeciwieństwie do K-1000 nie można o nich powiedzieć, że są lekkie. Zastosowane materiały znacząco podbiły wagę w stosunku do GS-1000, co ogranicza mobilność ich właściciela do wygodnego fotela w salonie. O ile GS-1000i znakomicie uwypuklały brzmienie niewielkiej ilości instrumentów PS-1000 znakomicie opowiada utwory grane przez duże składy instrumentalne. Grado PS-1000 to genialny wybór dla osób, które kochają zanurzyć się w rozbudowanych partiach orkiestrowych, a następnie wyławiać z nich instrument po instrumencie.

Słuchawki można kupić np. tutaj: Grado PS 1000


A teraz nowość od Beyerdynamic’a - T1



Orientacyjna cena: 3881zł

Parametry techniczne słuchawek:

  • Możliwość obracania nauszników w osi poziomej

  • Typ: dynamiczne, półotwarte

  • Pasmo przenoszenia: 5-50.000 Hz

  • Impedancja: 600 Ohm

  • SPL (Sound pressure level) (1 kHz, 1 V RMS): 102 dB

  • Maksymalna moc wejściowa: 300 mW

  • Kabel połączeniowy: 3 m, miedź OFC

  • Rodzaj wtyku: pozłacany stereo jack 6.3mm

  • Waga: 290 g

Słuchawki można kupić np. tutaj: Beyerdynamic T1.