Słownik

Typ budowy słuchawek

  • Typ słuchawek otwarty – w słuchawkach tego typu głośniki są umieszczone blisko uszu, co zapewnia wentylację ucha oraz brak uczucia odizolowania od otoczenia. Charakterystyka przenoszenia nie jest zależna od przylegania nauszników do małżowiny usznej.

  • Typ słuchawek zamknięte – w słuchawkach tego typu, nauszniki uszczelniające zakrywają całą małżowinę uszną dzięki czemu w odbiorze dźwięku bierze udział cały układ słuchowy zapewniając dobrą dynamikę oraz liniowe przenoszenie wysokich i niskich tonów. Dźwięk nie wydostaje się na zewnątrz słuchawek, zatem można ich używać w pomieszczeniach wymagających ciszy. Wadami tego typu słuchawek są brak wentylacji ucha oraz zależność przenoszenia parametrów od przylegania słuchawek do głowy.

  • Typ słuchawek półotwarty – słuchawki półotwarte to połączenie najlepszych cech słuchawek otwartych i zamkniętych. Słuchawki półotwarte to znakomite przenoszenie niskich, średnich i wysokich tonów oraz korzystny dla słuchu kontakt z otoczeniem i dobra wentylacja uszu. Słuchawki wysokiej klasy to zazwyczaj słuchawki półotwarte.

Parametry techniczne słuchawek:

  • THD (zniekształcenia harmoniczne) – jest to współczynnik zniekształceń, który wynika z nieliniowości głośników słuchawek. Zniekształcenia harmoniczne są dokuczliwe, jeśli ich procentowa zawartość w sygnale jest znacząca. Norma hi-fi określa dopuszczalny udział zniekształceń dźwięku jako 1%.

  • SPL – (Sound Pressure Level) – jest to poziom ciśnienia akustycznego mierzony w dB (siła głosu). Inaczej rzecz ujmując jest to głośność słuchawek. Im większy wskaźnik tego parametru tym słuchawki grają głośniej. SPL zależny jest od konstrukcji głośnika słuchawki np. jego wymiarów albo masy membrany.

  • Pasmo przenoszenia – jest to zakres częstotliwości, który zostanie poprawnie przeniesiony przez słuchawki.

  • Częstotliwość pracy systemu – jest to częstotliwość na której pracują nadajnik i odbiornik w słuchawkach bezprzewodowych.

Systemy mocowań słuchawek:

  • System twist-to-fit – innowacyjny projekt uchwytu firmy Sennheiser zapewniający bardzo dobre dopasowanie słuchawki do ucha – uniemożliwiające wypadnięcie słuchawki z ucha, np. podczas biegu -zobacz.