Ze względu na budowę słuchawki dzielimy na:

 • Słuchawki otwarte

  W słuchawkach tego typu głośniki są umieszczone blisko uszu, co zapewnia wentylację ucha oraz brak uczucia odizolowania od otoczenia. Charakterystyka przenoszenia nie jest zależna od przylegania nauszników do małżowiny usznej.

 • Słuchawki zamknięte (nauszne)

  W słuchawkach tego typu, nauszniki uszczelniające zakrywają całą małżowinę uszną dzięki czemu w odbiorze dźwięku bierze udział cały układ słuchowy zapewniając dobrą dynamikę oraz liniowe przenoszenie wysokich i niskich tonów. Dźwięk nie wydostaje się na zewnątrz słuchawek, zatem można ich używać w pomieszczeniach wymagających ciszy. Wadami tego typu słuchawek są brak wentylacji ucha oraz zależność przenoszenia parametrów od przylegania słuchawek do głowy.

 • Słuchawki półotwarte

  Słuchawki półotwarte to połączenie najlepszych cech słuchawek otwartych i zamkniętych. Słuchawki półotwarte to znakomite przenoszenie niskich, średnich i wysokich tonów oraz korzystny dla słuchu kontakt z otoczeniem i dobra wentylacja uszu. Słuchawki wysokiej klasy to zazwyczaj słuchawki półotwarte. Słuchawki takie stosowane są również w telefonach.

 • Słuchawki kanałowe (douszne)

  Słuchawki kanałowe to słuchawki które wsuwa się wewnątrz kanału słuchowego ucha. Słuchawki tego typu poza zastosowaniem standardowym do słuchania muzyki stosowane są również w aparatach słuchowych dla osób niedosłyszących.

Ze względu na użyty przetwornik elektroakustyczny:

 • Słuchawki elektrodynamiczne

  Słuchawki z membraną papierową lub z tworzywa sztucznego, której ruch wzbudza umieszczona na niej mała cewka.

 • Słuchawki magnetoelektryczne

  Z membraną wykonaną najczęściej ze stali której ruch wzbudzany jest przez zmiany w polu magnetycznym.

 • Słuchawki elektrostatyczne

  Słuchawki zawierają membranę, wzbudzaną przez zmianę pola elektrycznego.

 • Słuchawki piezoelektryczne

  Słuchawki zawierają membranę pobudzaną na skutek zjawisk piezoelektrycznych.

Ze względu na sposób przesyłu dźwięku słuchawki dzielimy na:

 • Słuchawki przewodowe

  Słuchawki przewodowe są ograniczone kablem, jednak wciąż zapewniają lepszą jakość dźwięku w stosunku do słuchawek bezprzewodowych z tego samego przedziału cenowego.

 • Słuchawki bezprzewodowe

  Słuchawki bezprzewodowe to przede wszystkim wolność przestrzeni i nie ogranicza nas plączący się pod nogami kabel. Słuchawki bezprzewodowe są coraz lepsze technologicznie i bez problemu mogą niekiedy konkurować ze swoimi przewodowymi odpowiednikami.